American Dynamics LD55013CS (LD Series) CCTV Lens
AED0.00
Product Description
Key Features
- 1/3-inch format
- 1/2-inch format
- CS mounts
- Color corrected optics
- High quality, compact design
- Fixed and variable focal lengths
- Neutral Density (ND) Filters
- Slip clutch on lens mount for easy positioning
Related products
Driver LC 21W 400–515mA 0-10V fixC lp SNC UNV 21W 87500902 TRIDONIC
Linear essence series (US applications)
- Constant current LED driver
- Only for US applications
- Dimmable via 0 ... 10 V
- Dimming range 10 to 100 %
- Class 2
- FCC Part 15
- Meets UL 8750 SF3.1
- Meets DesignLights Consortium 4.3
- Temperature protection as per UL8750/UL Recognized
- Adjustable output current 400 or 515 mA
- Max. output power 21 W
- Nominal lifetime up to 50,000 h
- 5 years guarantee
Driver LC 53W 1130–1200mA 0-10V fixC lp SNC UNV 53W 87500861 TRIDONIC
- Constant current LED driver
- Only for US applications
- Dimmable via 0 ... 10 V
- Dimming range 10 to 100 %
- Class 2
- FCC Part 15
- Meets UL 8750 SF3.1
- Adjustable output current 1,130 or 1,200 mA
- Max. output power 53 W
- 5 years guarantee
Driver LCA 100W 24V one4all lp PRE 100W 28001436 TRIDONIC
premium series 24 V â dimmable (IP20)
- NEW: lumDATA (Luminaire data, Energy reporting and Diagnostics & Maintenance)
- Dimmable 24 V constant voltage LED driver for flexible constant voltage strips
- One4all interface and ready2mains enable different dimming options
- Dimming range 1 to 100 %
- No additional external dimmer is needed
- Suitable for emergency escape lighting systems acc. to EN 50172
Driver LCA 75W 100–400mA one4all lp PRE 75W 28000657 TRIDONIC
premium series non-SELV
- NEW: lumDATA (DALI-2 part ext. 251, 252 and 253)
- Dimmable built-in constant current LED driver
- Output current adjustable between 100 â 400 mA
- Dimming range 1 to 100 %
- For luminaires of protection class I and protection class II
- Max. output power 75 W
- Up to 92 % efficiency
- Power input on stand-by < 0.15 W
Driver LCA 75W 900–1800mA one4all lp PRE 75W 28000655 TRIDONIC
premium series SELV
- Dimming range 1 to 100 %
- Output current adjustable between 900 â 1,800 mA
- Max. output power 75 W
- Up to 91 % efficiency
Driver LCBI 10W 500mA PHASE-CUT/1–10V lp 10W 87500284 TRIDONIC
advanced series
- Dimmable via leading edge and trailing edge phase dimmers
- Dimmable via 1 ... 10 V
- Output dimmed analogue (current amplitude)
- Dimming range typ. 10 to 100 % (depending on dimmer)
- Temperature protection as per EN 61347-2-13 C5e
- SELV
- Output current 180, 350 or 500 mA
- Output power 10 W
Driver LCBI 10W 500mA PHASE-CUT/1–10V SR 10W 87500275 TRIDONIC
advanced series
- Independent dimmable LED driver
- Dimmable via 1 ... 10 V
- For luminaires with M and MM as per EN 60598, VDE 0710 and VDE 0711
- SELV
- Output power 10 W
Driver LCBI 20W 350mA PHASE-CUT/1–10V SR 20W 87500276 TRIDONIC
Product description- Independent dimmable LED driver
- Output current 350 or 500 mA
- Output power 19 W
- Dimmable via 1 ... 10 V