American Dynamics LD55013CS (LD Series) CCTV Lens
AED0.00
Product Description
Key Features
- 1/3-inch format
- 1/2-inch format
- CS mounts
- Color corrected optics
- High quality, compact design
- Fixed and variable focal lengths
- Neutral Density (ND) Filters
- Slip clutch on lens mount for easy positioning
Related products
Driver LC 100W 24V 0-10V lp SNC UNV 100W 28002852 TRIDONIC
Driver LC 200W 24V IP67 L EXC UNV 200W 28003298 TRIDONIC
Driver LC 53W 1130–1200mA 0-10V fixC lp SNC UNV 53W 87500861 TRIDONIC
Linear essence series (US applications)
- Constant current LED driver
- Only for US applications
- Dimmable via 0 ... 10 V
- Dimming range 10 to 100 %
- Class 2
- FCC Part 15
- Meets UL 8750 SF3.1
- Meets DesignLights Consortium 4.3
- Temperature protection as per UL8750/UL Recognized
- Adjustable output current 1,130 or 1,200 mA
- Max. output power 53 W
- Nominal lifetime up to 50,000 h
- 5 years guarantee
Driver LC 60W 24V 0-10V lp SNC UNV 60W 28003002 TRIDONIC
Driver LC 75W 250–550mA 1-10V lp EXC 75W 28001982 TRIDONIC
excite 1â10V non-SELV series
- Constant current LED driver for luminaire installation
- Dimmable via 1 ... 10 V interface
- For luminaires of protection class I and protection class II
- Adjustable output current between 250 and 550 mA via ready2mains Programmer or I-SELECT 2 plugs
- Max. output power 75 W
- Up to 94 % efficiency
- Nominal lifetime up to 100,000 h
- 5 years guarantee
Driver LCBI 10W 350mA PHASE-CUT/1–10V lp 10W 87500283 TRIDONIC
advanced series
- Dimmable built-in constant current LED driver
- Constant current LED driver
- Dimmable via leading edge and trailing edge phase dimmers
- Dimmable via 1 ... 10 V
- Output dimmed analogue (current amplitude)
- Dimming range typ. 10 to 100 % (depending on dimmer)
- Temperature protection as per EN 61347-2-13 C5e
- SELV
- Output current 180, 350 or 500 mA
- Output power 10 W
Driver LCBI 10W 500mA PHASE-CUT/1–10V lp 10W 87500284 TRIDONIC
advanced series
- Dimmable via 1 ... 10 V
- SELV
- Output power 10 W