SRP-2007-12CC100-700 (PWM) instruction
AED0.00
Key Features
Description
Product Description
⢠Dimmable LED driver. Max. output power 12W
⢠1 channel 100-700mA constant current output, select by DIP switch
⢠Class II power supply, full isolated plastic case
⢠High power factor and efficiency
⢠To switch and dim LED luminaries
⢠PWM dimming method, smooth and deep dimming
⢠Built-in 1-1 0V interface; Compatible with universal 1-10V signal
⢠0-10Vversion available
⢠IP20 rating, suitable for indoor LED lighting applications
⢠5 years warranty
Reviews (0)
Be the first to review “SRP-2007-12CC100-700 (PWM) instruction” Cancel reply
Shipping & Delivery
Data Sheets
Related products
Driver LC 100W 24V 0-10V lp SNC UNV 100W 28002852 TRIDONIC
AED0.00
Driver LC 53W 1130–1200mA 0-10V fixC lp SNC UNV 53W 87500861 TRIDONIC
Linear essence series (US applications)
Product description
- Constant current LED driver
- Only for US applications
- Dimmable via 0 ... 10 V
- Dimming range 10 to 100 %
- Class 2
- FCC Part 15
- Meets UL 8750 SF3.1
- Meets DesignLights Consortium 4.3
- Temperature protection as per UL8750/UL Recognized
- Adjustable output current 1,130 or 1,200 mA
- Max. output power 53 W
- Nominal lifetime up to 50,000 h
- 5 years guarantee
Driver LC 75W 24V IP67 L EXC UNV 75W 28003296 TRIDONIC
Driver LCA 35W 150–700mA one4all lp PRE 35W 28000654 TRIDONIC
premium series SELV
- NEW: lumDATA (DALI-2 part ext. 251, 252 and 253)
- Dimmable built-in constant current LED driver
- Dimming range 1 to 100 %
- For luminaires of protection class I and protection class II
- Output current adjustable between 150 â 700 mA via ready2mains Programmer, I-SELECT 2 plugs or DALI
- Max. output power 35 W
- Up to 88 % efficiency
- Power input on stand-by < 0.2 W
- Nominal lifetime up to 100,000 h
- 5 years guarantee
Driver LCBI 10W 180mA PHASE-CUT/1–10V SR 10W 87500273 TRIDONIC
advanced series
- Independent dimmable LED driver
- Constant current LED driver
- Dimmable via leading edge and trailing edge phase dimmers
- Dimmable via 1 ... 10 V
- Output dimmed analogue (current amplitude)
- Dimming range typ. 10 to 100 % (depending on dimmer)
- For luminaires with M and MM as per EN 60598, VDE 0710 and VDE 0711
- Temperature protection as per EN 61347-2-13 C5e
- SELV
- Output current 180, 350 or 500 mA
- Output power 10 W
Driver LCBI 10W 350mA PHASE-CUT/1–10V SR 10W 87500274 TRIDONIC
advanced series
- Dimmable via 1 ... 10 V
- SELV
- Output power 10 W
Driver LCBI 10W 500mA PHASE-CUT/1–10V lp 10W 87500284 TRIDONIC
- Dimmable via 1 ... 10 V
- Output power 10 W
Driver LCBI 20W 500mA PHASE-CUT/1–10V SR 20W 87500277 TRIDONIC
- Output current 350 or 500 mA
- Output power 19 W
- Dimmable via 1 ... 10 V